موضوعات داغ

تازه‌ترین اخبار سیلاب ایران| ‌انسداد محور هراز و کندوان / ‌طغیان ‌کشکان در‌ پلدختر‌/‌ بحران سیلاب به نهاوند رسید ‌/ ‌قطع راه دسترسی ۱۲۰ روستا ‌+ فیلم

گروه استان‌ها ـ بارش‌های سیل‌آسا که از روز گذشته در نقاط مختلف کشور آغاز شده‌، سبب خساراتی به روستاها و شهرستان‌ها و انسداد و آب‌گرفتگی در مسیرها و جاده‌ها شده است

تازه‌ترین اخبار سیلاب ایران| ‌انسداد محور هراز و کندوان / ‌طغیان ‌کشکان در‌ پلدختر‌/‌ بحران سیلاب به نهاوند رسید ‌/ ‌قطع راه دسترسی 120 روستا ‌+ فیلم

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، «سیلاب در راه است» این هشداری بود که در روزهای گذشته هواشناسی لرستان نسبت به آن اخطار داد تا مسئولان استان و مردم برای مقابله با سیلاب احتمالی آمادگی داشته باشند تا همانند سیل ویرانگر فروردین‌ماه امسال غافلگیر نشوند.

بارش‌های سیل‌آسا که از چند روز گذشته در نقاط مختلف کشور آغاز شده‌، سبب وارد آمدن خساراتی در بخشی از روستاها و شهرستان‌ها شده است به‌گونه‌ای که در حال حاضر شاهد انسداد بخشی از محورها و آب‌گرفتگی مسیرها و نیز لغو پروازهای فرودگاه‌ها هستیم.

این بارندگی‌ها همچنین در بخشی از شهرستان‌ها و مناطق کشور علاوه‌بر اعلام شرایط بحرانی، سبب تخریب برخی ‌منازل ‌شده و اهالی این منطقه را در وضعیت قرمز بارندگی قرار داده‌ است. در ادامه تازه‌ترین اخبار سیلاب ایران را مشاهده می‌کنید:

روستاییان کوهدشت در محاصره سیل

بارش‌های سیل‌آسا راه ارتباطی ۵۸ روستای کوهدشت شمالی را قطع کرده و مردمان این دیار درحالی در محاصره سیل قرار گرفته‌اند که خانه‌های سنگی آنان گرما ندارد.

در روزهای نخستین بهار ۹۸ سیل سامانه بارشی متراکم در ۵ تا ۹ فروردین و ۱۱ تا ۱۳ فروردین شهرهای استان لرستان را درگیر سیل کرد، ۶۰۰کیلومتر از راه‌های ارتباطی آسیب جدی دید و ۲۰۸دستگاه پل بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب و  راه ارتباطی ۸۷۰ روستا به‌طور کامل قطع شد.

شهرستان کوهدشت که در سال‌های اخیر همواره بلایای طبیعی را تجربه کرده، نیز در بهار امسال گرفتار سیلاب شد و سیل سال ۹۴ در این شهرستان تکرار شد تا ۷۷۵ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های شهری و روستایی وارد شود.

هنوز زیرساخت های آسیب‌دیده از سیل فروردین به‌حالت عادی بازنگشته‌ است که بار دیگر بارش‌های سیل‌آسا کوهدشت را در محاصره قرار داد و راه ارتباطی ۵۸ روستای کوهدشت شمالی را قطع کرد تا مردمان این دیار همواره در بارش‌ها محاصره در سیل باشند.

‌وضعیت منطقه «سازمانی‌های» پلدختر ‌بحرانی شد

منطقه سازمانی‌های پلدختر با وقوع سیل در بحران قرار گرفته و آب باران به نزدیکی در خانه‌های مردم رسیده‌ است و با توجه به اخطارهای هواشناسی مبنی بر وقوع بارش‌های سیل‌آسا اکثر اهالی منطقه سازمانی‌ها منازل مسکونی خود را ترک کرده‌اند.

منطقه سازمانی‌ها در سیلاب فروردین ماه به‌طور کامل زیر آب رفت که بعد از گذشت ۱۱ماه هنوز به‌طور کامل بازسازی نشده‌است.

سیلاب و بارندگی راه ارتباطی ۱۰۰ روستای دلفان را قطع کرد

فرماندار دلفان از قطع راه ارتباطی ۱۰۰ روستای این شهرستان خبر داد و گفت: راه ارتباطی بیش‌ از ۱۰۰ روستای دلفان به‌علت سقوط و تخریب ۱۰ دهنه پل به‌طور کامل قطع شده‌ است.

حشمت بهمنی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دلفان اظهار داشت: با توجه به هشدارهای هواشناسی و تلاش مسئولان توانستیم ساکنین مناطق ساحلی رودخانه‌های گچ‌بندی و بادآور را تخلیه و به اردوگاه‌هایی که از قبل آماده شده‌اند منتقل کنیم.

محور انار ـ یزد مسدود شد

فرمانده پلیس‌راه شمال استان کرمان از انسداد محور مواصلاتی انار ـ یزد خبر داد و گفت: به علت کاهش دید در حال حاضر تردد در این محور امکان‌پذیر نیست.

سرهنگ علی اکبر نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به وزش شدید طوفان در برخی از نقاط استان اظهار داشت: وزش باد و خیزش گرد و خاک در اکثر نقاط استان باعث کاهش دید افقی شده است.

وی از انسداد محور مواصلاتی انار ـ یزد خبر داد و گفت: به علت کاهش دید در حال حاضر تردد در این محور امکان‌پذیر نیس  و رانندگان تا اطلاع ثانوی نمی‌توانند از این مسیر عبور کنند.

انسداد محور هراز و کندوان‌

بارش شدید باران و برف از روز گذشته تا امروز در مناطقی از استان آغاز شده و این بارش‌ها سبب مسدودی دو محور مواصلاتی استان نظیر هراز و سوادکوه شده است.

به‌دنبال شیوع ویروس کرونا در استان که تاکنون دو نفر را در مازندران به کام مرگ کشانده همه برنامه‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی استان لغو و اقامت مردم در امامزادگان، اماکن عمومی و تجمعات لغو شده است.

همچنین به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در استان، مبادی ورودی مازندران با حضور ماموران امدادی و هلال احمر، ایستگاه‌های تست‌سنجی ایجاد شده است و مسافران ورودی در محورهای استان تست‌سنجی می‌شوند.

سرهنگ پاسدار علی‌رضا قدمی فرمانده پلیس راه مازندران در مورد وضعیت محورهای استان با اشاره به بارش باران و برف در این مبادی اظهار داشت: مردم از ترددهای غیرضروری به استان خودداری کنند.

طغیان رودخانه کشکان در‌ پلدختر‌

‌‌رودخانه کشکان در داخل شهر پلدختر طغیان کرد و مردم این منطقه را هراسناک از سیل کرده‌ است ‌و هر لحظه در حال افزایش است و ‌با توجه به بارندگی‌های شدید در سطح شهرستان پلدختر و آب‌های بالادست احتمال ورود آب به داخل شهر پلدختر وجود دارد.

بحران سیلاب به نهاوند رسید ‌

‌فرماندار نهاوند گفت: زیرساخت‌های کشاورزی مانند شیلات و زمین‌های زراعی، واحدهای دامداری، همچنین جاده‌ها و امکانات آب شرب روستاهای نهاوند به دلیل بروز سیل به شدت خسارت دیده‌اند.‌

مراد ناصری ‌تصریح کرد: استاندار همدان به دلیل شرایط بحرانی، معاون عمرانی خود را به نهاوند اعزام کرد که ایشان به همراه تعدادی از مدیران ساعت ۲ و ۳۰بامداد در جلسه ستاد بحران شرکت و از چندین روستای خسارت دیده بازدید کردند.

ناصری افزود: زیرساخت‌های کشاورزی مانند شیلات و زمین‌های زراعی، واحدهای دامداری، همچنین جاده‌ها و امکانات آب شرب روستاها به شدت خسارت دیده‌اند و فقط اعتبارات کلان ملی می‌تواند خسارت مردم نهاوند و روستاها را جبران کند.

بازگشایی محور حمیل به ایلام ‌

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه با اشاره به ۲۶ مورد ریزش‌برداری در محورهای مواصلاتی استان گفت: محور شریانی حمیل به ایلام تا ظهر امروز بازگشایی می‌شود.

فریبرز کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه ۲۶ مورد ریزش‌برداری در محورهای مواصلاتی کرمانشاه انجام شده که به طور عمده روستایی بوده است اظهار داشت: اکنون محور شریانی حمیل- ایلام مسدود است و تا ظهر بازگشایی خواهد شد.

کرمی با بیان اینکه اکنون تمام محورهای مواصلاتی روستایی و اصلی استان کرمانشاه باز است افزود: محورهایی که ریزش داشته‌اند طی شب گذشته، پس از ریزش‌برداری بازگشایی شدند.

وی عنوان کرد: با توجه به شرایط جوی طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۵ دستگاه ماشین‌آلات و ۱۳۱ نیروی راهداری آماده باش و درگیر عملیات برف‌روبی و بازگشایی بودند.

‌‌آمادگی ارتش برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان و لرستان‌

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای و ارشد ارتش در جنوب غرب از آمادگی ارتش برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان و لرستان خبر داد.‌

امیر سرتیپ دوم حمزه بیدادی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش چشمگیر بارندگی‌ها در مناطق شمالی خوزستان و استان لرستان اظهار داشت: به سبب احتمال بروز سیل در برخی از شهرهای خوزستان و استان لرستان همه یگان‌های ارتش در خوزستان و لرستان با تمام امکانات آماده خدمات‌رسانی به مردم هستند.

وی افزود: ارتش به‌طور کامل آماده همکاری با ستاد بحران است و هرکجا لازم باشد برای خدمات‌رسانی به مردم مناطق گرفتار در سیل آمادگی کامل داریم.

راه دسترسی ۱۲۰ روستا در بخش زز و ماهرو قطع است

حمید کشکولی فرماندار الیگودرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در الیگودرز اظهار داشت: بارش باران  خسارات زیادی به جاده‌ها و زیرساخت‌های این شهرستان وارد کرده و به‌علت ریزش بهمن گردنه گله بادوش، راه اصلی الیگودرز به بخش زز و ماهرو قطع است.

وی افزود: راه دسترسی به ۱۲۰ روستا در بخش زز و ماهرو، جاده سپید دشت به شول‌آباد و راه دسترسی دهستان ماهرو قطع است.

فرماندار الیگودرز عنوان کرد: بارش شدید باران باعث ریزش و مسدود شدن مسیر الیگودرز به بخش زلقی شده است، در بخش زلقی مسیر منتهی به امامزاده محمد بن حسن به‌علت طغیان رودخانه مسدود است.

روستاهای معمولان در‌ محاصره سیلاب قرار گرفت

پل روستای چم‌کبود معمولان را سیلاب با خود برد و مردم این روستا در محاصره سیل قرار دارند. روستای چم‌کبود معمولان در سیلاب فروردین‌ماه هم در محاصره سیل قرار داشت.

آب‌گرفتگی روستای سفیدکن دورود؛ راه روستا مسدود است

دبیر ستاد بحران شهرستان دورود گفت: آب‌گرفتگی در روستای سفیدکن در حوزه بخش سیلاخور با توجه به شدت بارش‌ها رخ داده و پل دسترسی این روستا فعلاً مسدود است.

جعفر لک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دورود اظهار داشت: وضعیت شهرستان دورود بحرانی نیست، آب وارد منازل مردم شهرستان دورود نشده و قطعی برق و گاز نداشتیم.

وی با اشاره به بارش دو روز اخیر در دورود افزود: میزان بارندگی در حدود ۱۲۵ میلی‌متر را در این شهرستان داشتیم که خوشبختانه هم آب رودخانه هم خیلی بالا نیامده که بخواهد سرریز کند و بارندگی تا ظهر قطع می‌شود.

وزش تندباد و طوفان شن در کرمان ‌

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان با اشاره به اینکه وزش تندباد و طوفان شن در کرمان تا پنجشنبه ادامه داد گفت: سرعت وزش باد در کرمان تا ۹۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

مجید سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به وزش باد نسبتا شدید و شدید در اکثر مناطق استان کرمان اظهار داشت: طبق پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان وزش باد در شرق استان تا ۸۵ کیلومتر بر ساعت و در غرب و شمال غرب استان تا ۹۵ کیلومتر بر ساعت در برخی نقاط می‌رسد.

وی با بیان اینکه وزش باد در استان از روز سه‌شنبه ششم اسفند آغاز شده افزود: وزش تندباد و وقوع طوفان شن در مناطق مختلف استان تا دو روز آینده ادامه دارد.

غلظت گرد و غبار هوا در مهران به وضعیت بحرانی رسید

کارشناس هواشناسی استان ایلام گفت: طبق داده‌های سامانه پایش هوای کشور هم‌اکنون شاخص آلودگی در شهرستان مهران در جنوب استان ایلام ۴۸۸ میکروگرم بر مترمکعب یعنی وضعیت خطرناک است.

احسان احمدی‌نژاد، در گفت‌ وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: به دلیل وزش باد شدید در کشورهای عربی، از بامداد امروز چهارشنبه گردوغبار چند شهرستان استان ایلام را فراگرفته است.

کارشناس هواشناسی استان ایلام گفت: طبق داده‌های سامانه پایش هوای کشور هم‌اکنون شاخص آلودگی در شهرستان مهران در جنوب استان ایلام ۴۸۸ میکروگرم بر مترمکعب یعنی وضعیت خطرناک است

قطع راه ارتباطی ۲۰ روستای بخش معمولان‌

سرپرست بخشداری معمولان با بیان اینکه راه ارتباطی ۲۰ روستای بخش معمولان به سبب بروز سیلاب قطع شده است  گفت: پل فلزی روستای چم شهران را سیلاب با خود بُرد.

سید حبیب‌الله موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر با بیان اینکه سطح آب رودخانه کشکان در حال افزایش است اظهار داشت: طبق بازدیدهای میدانی تاکنون آب وارد شهر معمولان‌ و روستاهای این بخش نشده است.

وی با اشاره به اینکه پل روستای چم شهران را آب با خود برد و پل روستای دمرود افرینه هم زیر آب است افزود: گاز شهر معمولان روز گذشته به سبب بالا آمدن دبی رودخانه کشکان و ترکیدن لوله گاز در ورودی شهر معمولان قطع شده و همچنان قطع است.

محور کرج ـ چالوس همچنان مسدود است

 ‌

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز از انسداد محور کرج ـ چالوس خبر داد و گفت: این محور تا اطلاع ثانوی مسدود است.

گودرز محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج با اشاره به انسداد محور کرج ـ چالوس به دلیل حفظ ایمنی رانندگان عبوری از ساعت ۱۸ روز گذشته اظهار داشت: محور کرج ـ چالوس تا اطلاع ثانوی مسدود است.

وی افزود: از شب گذشته تا صبح امروز حدود ۱۵ فقره بهمن کوچک و بزرگ در محور کرج ـ چالوس سقوط کرده است که بلافاصله توسط عوامل راهداری پاکسازی شده است.

‌بحران سیلاب به نورآباد رسید‌

‌از شب گذشته سیل وارد شهر نورآباد شد و خیابان‌های آن لبریز از آب شد به طوری که بخش زیادی از محلات شهر دچار سیلاب شدند و مردم مجبور به خانه‌های خود شدند.‌‌

در فیلم زیر وضعیت نورآباد را در شب گذشته ببینید:

تردد در محورهای کوهستانی گلستان فقط با زنجیرچرخ امکانپذیر است

معاون راهداری و حمل و نقل‌ جاده‌ای گلستان گفت: به رغم بارش برف در ارتفاعات و محورهای کوهستانی استان همه این جاده‌ها باز بوده اما تردد فقط با زنجیرچرخ امکانپذیر است.

غلامرضا بیکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان اظهارداشت: در پی فعالیت سامانه سرد و بارشی در استان از اواخر شب گذشته شاهد بارش برف در اغلب نقاط کوهستانی و مرتفع استان هستیم.

وی افزود: با تلاش نیروهای راهداری، پلیس راه و دستگاه‌های امدادی همه راه‌های استان در مناطق کوهستانی باز بوده اما تردد به سبب لغزندگی و برفی بودن محورها تنها با زنجیرچرخ امکانپذیر است.

۱۵ روستای بخش مرکزی بروجرد تخلیه شد‌

دبیر ستاد بحران شهرستان بروجرد گفت: به‌علت بارندگی شب گذشته مجبور شدیم تعدادی از منازل روستایی را در روستای کاروانه بخش مرکزی تخلیه کنیم.

مسعود فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد اظهار داشت: شرایط آب و هوا در شب گذشته به‌قدری بحرانی بود که حتی گروه‌های امدادی نمی‌توانستند با خودرو از مسیر جاده‌ها عبور کنند.

وی با بیان اینکه ۱۵ منزل روستا را در روستای کاروانه تخلیه کردیم و متاسفانه حدود چهار صبح  پنج منزل در این روستا تخریب شد افزود: در بخش مرکزی قطعا خسارات زیادی به بخش کشاورزی ما وارد شده است ولی در حال حاضر نمی‌توان آمار دقیقی اعلام کرد.

‌آماده باش صددرصدی ‌در استان مرکزی

استاندار مرکزی با بیان اینکه بارش باران در استان مرکزی به ۱۰۰میلی متر می‌رسد از آماده باش ۱۰۰ درصدی مدیریت بحران در استان مرکزی خبر داد.‌

سید علی آقازاده در جمع خبرنگاران با اشاره به میزان بارش امروز استان مرکزی اظهارداشت: درسطح استان مرکزی به طور متوسط ۵۰ میلی متر بارندگی داشتیم تقریبا همان  آماری که سازمان هواشناسی اعلام کرده بود بارش داشتیم، امیدواریم تا ۱۲ ساعت آینده یعنی تا روزچهارشنبه حدود۵۰ میلی متر دیگر بارش داشته باشیم که مجموع دریافتی‌های استان از این جبهه هوا حدود ۱۰۰میلی متر بارندگی خواهد بود.

وی افزود:خوشبختانه با تدابیری که اندیشیده شده لایروبی رودخانه ها، سرکشی به بندهای خاکی وسطح های خاکی استان انجام شده  و تا به این لحظه هیچ گونه خسارت ناشی از سیل و مشکلی گزارش نشده است.

‌آب سدهای بوستان و گلستان برای کنترل سیلاب‌های احتمالی رهاسازی می‌شود

مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان گفت: در حال حاضر ۳۸ درصد حجم مخازن سدهای استان آبگیری شده و برای مدیریت سیلاب‌های احتمالی طبق مصوبه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده استان ۸ میلیون مترمکعب از آب سدهای بوستان و گلستان نیز از امروز رهاسازی می‌شود.

علی نظری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان اظهارداشت: با توجه به اخطاریه هواشناسی مبنی بر ورود سامانه پربارش به استان، تمهیدات لازم برای مدیریت این شرایط در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: از شب گذشته که بارش‌ها در استان آغاز شد تا کنون در حوزه خلیج گرگان ۳۷ میلی‌متر بارش به ثبت رسیده است. همچنین در حوزه قره‌سو نیز بیشترین حجم بارش باران با ۴۰ میلی‌متر مربوط به شصتکلاته است.

‌قطع راه ارتباطی ۵۰ روستای پلدختر‌

بخشدار مرکزی پلدختر با بیان اینکه راه ارتباطی ۵۰ روستای بخش مرکزی پلدختر قطع شده است گفت: سیلاب وارد روستای چم‌مهر پایین و بابازید شده است.

مرتضی کائیدی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر با بیان اینکه دبی رودخانه کشکان در حال افزایش است اظهار داشت: راه ارتباطی ۵۰ روستای بخش مرکزی پلدختر قطع شده و سیلاب وارد دو روستای چم‌مهر و بابازید شده است.

وی افزود: با توجه به اطلاع‌رسانی‌های انجام‌شده طی روزهای گذشته اهالی بابازید و چم‌مهر این روستاها را تخلیه کرده‌اند و مشکل خاصی در روستای چم‌مهر و بابازید وجود ندارد.

تخلیه ۱۰۰۰ واحد مسکونی در ضلع غربی شهر پلدختر‌

شهردار پلدختر با بیان اینکه طی روزهلی گذشته ۱۰۰۰ واحد مسکونی در ضلع غربی شهر پلدختر تخلیه شده است گفت: در صورت افزایش دبی رودخانه کشکان آب وارد شهر پلدختر خواهد شد.

صمد چراغی پور در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر، با بیان اینکه دبی رودخانه کشکان در حال حاضر در داخل شهر پلدختر۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ متر مکعب است اظهار داشت: برآورد ما این است که تا دو هزار و۵۰۰ متر مکعب هیچ مشکلی نداشته باشیم ولی اگر از این مقدار بیشتر شود با توجه به تکمیل نشدن دیواره ساحلی آب وارد شهر خواهد شد.

وی با بیان اینکه هیچ گونه آبگرفتگی در داخل شهر پلدختر در سطح خیابانها ومعابر وجود ندارد افزود: یک ساختمان فرسوده جنب پارک صخرهای تخریب شد و اگر بارندگی‌ها در بالادست وقفه داشته باشد شاید آبها مدیریت شده و وارد شهر نشوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن