موضوعات داغ

معتادان کرونا نمی‌گیرند؟

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت: با مراقبت از معتادان و ارائه آموزش‌های صحیح در راستای تغییر رفتار، می‌توان تا حد زیادی خطرات ناشی از کوید – ۱۹ را در این گروه و در نتیجه افراد جامعه، تحت کنترل درآورد.

به گزارش آوای کارون به نقل از ایسنا، دکتر سیدمحمد علوی اظهار کرد: مدتی است در فضای مجازی، مطالب خلاف واقع با عنوان اثرات دود و قلیان و تریاک و مواد مخدر در پیشگیری از کرونا پخش می‌شود و این‌گونه القا می‌شود که معتادان کرونا نمی‌گیرند.

وی با اشاره به مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شده است، گفت: در حال حاضر اغلب کشورهای جهان از جمله کشور ما با بیماری کوید – ۱۹ و مشکلات ناشی از آن روبه‌رو هستند و در این شرایط، مراکز کاهش آسیب با خدمات سیار، ممکن است تنها راه ارتباطی معتادان با خدمات سلامت باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: با توجه به این مطالب، طرح غربالگری کوید – ۱۹ در میان معتادان با هدف بررسی میزان شیوع و شناسایی موارد ابتلا به کرونا در میان معتادان انجام شد و در این طرح، ۳۲۰ نفر از معتادان زیرپوشش مراکز مربوط به سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز مورد مطالعه قرار گرفتند.

علوی ادامه داد: نتایج نشان داد که ۷.۳ درصد از معتادان زیرپوشش مراکز کاهش آسیب اعتیاد، به ویروس کرونا مبتلا بودند.

وی اضافه کرد: بر اساس ویژگی‌های جمعیت شناختی، بیشترین معتادان در گروه مردان با ۸۰ درصد، تحصیلات پایین داشتند. همچنین بیشترین فراوانی مربوط به گروه سنی ۳۷ تا ۲۸ سال بود و بیشترین ماده مصرفی هروئین با ۳۷ درصد و از لحاظ محل سکونت مربوط به مناطق حاشیه شهر بودند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: با توجه به فراوانی بروز و شیوع ویروس کرونا در افراد معتاد و انتشار آن در جامعه از طریق این افراد، با مراقبت از معتادان و زیرپوشش قرار دادن و تشویق و ترغیب آنها به ترک اعتیاد و کاهش خطر آن می‌توان تا حد زیادی خطرات ناشی از کوید – ۱۹ را در این گروه و در نتیجه افراد جامعه تحت کنترل درآورد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن