موضوعات داغ

گزارش ویژه پایگاه خبری تحلیلی آوای کارون،واکاوی وضعیت موجود میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی به قلم جهانگیر پیروزاده 

 

شاید موضوع و مسئله ای هست که همه اهالی فرهنگ و فرهنگ دوستان و دوستداران میراث فرهنگی و متخصصان در این امور را هرچه بیشتر دغدغه مند نموده و دل نگران

اما اینکه چرا هیچ گاه شاهد کوچکترین تحول در حیطه امور سه گانه میراث ، گردشگری ، صنایع دستی نیستیم؟!!

شاید یکی از دلایل ان ، اینکه این امور هرگز به عنوان نیاز های اولیه جامعه نبوده و هرگز ضرورت آن در بطن جامعه به طرف این امور نبوده به مانند اموری مثل اقتصاد و آموزش و بهداشت و جاده و راه و سایر امور که کمبود و نبود آن موجب سختی مردم می شود.

دلیل دیگر شاید به این موضوع برگردد که در سطح کلان متخصصان این امور از انسجام و اتحاد و یکپارچگی برخوردار نیستند ما همیشه وقت شاهد این هستیم که متخصصان امور اقتصادی و اساتید دانشگاه ها (اقتصاد دانان) موقعی که مواجه با حرکت نادرست اقتصادی توسط دولت می شوند به طور منسجم با نامه نگاری دغدغه خود را به رئیس جمهور و وزات خانه اقتصادی اعلام می کنند به طوری که بازتاب نامه اقتصاد دانان به رئیس جمهور چندین روز فضای رسانه ای کشور را به خود مشغول می کند.

اما کمتر شاهد واکنش متخصصان در امور میراث فرهنگی ، گردشگری به روند های نادرست بوده ایم و حتی وجود چنین جامعه ای (متخصصان امور میراث فرهنگی ، گردشگری ) را شاهد نیستیم.

بزرگترین معضل امور میراث فرهنگی ، گردشگری ، صنایع دستی عدم اختصاص اعتبار و اهمیت آن در جامعه امروزی هستیم به طوری که هیچگاه اولویت واقع نشده است شاید محل اعتبارات مختلف که اعتبارات سالانه مشخص می شود و در غالب اعتبارات سرمایه ای ، دو درصد نفت ، تملک دارایی ، و سایر اعتبارات دولتی همیشه وقت امور سه گانه میراث فرهنگی ، گردشگری در هیچ برهه ای اولویت نبوده است.

و کسانی که در سطح کلان کشور به عنوان وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری ، صنایع دستی انتخاب می شده اند به مانند سایر وزرا قدرت چانه زنی برای اختصاص اعتبار به امور را نداشته اند.

و دلیل دیگر شاید این مسئله باشد که به طور کارشناسی شده به واکاوی ضعف ها و کمبود ها و این امور پرداخته نشده است و شاید به طور اصولی ریشه های اصلی عدم توجه این امور را هرگز شناسایی نکرده ایم.

ادامه دارد…

( جهانگیر پیروزاده)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن