رفتن به نوار ابزار
اجتماعی
موضوعات داغ

رسانه ها بسته های خبری سلامت برای مردم منتشر کنند

دبیر هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام از رسانه ها خواست با توجه به شرایط کشور و جایگاه بهداشت در جامعه و لزوم افزایش آگاهی های مردم در این زمینه، بسته های خبری «سلامت» منتشر کنند.

به گزارش آوای کارون؛ دکتر علی آقامحمدی که ریاست کارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت بیماری کرونا را بر عهده دارد، این مطلب را امروز چهارشنبه در سومین نشست این کارگروه در سالن پبامبر اعظم (ص) وزارت کشور در جمع مسئولان و نمایندگان رسانه ها و دستگاههای اجرایی عضو بیان کرد.
وی گفت: سلامت همچون تامین امنیت، غذا و مسکن از نیازهای اولیه همه شهروندان و حتی مهمتر از آنها است و با شیوع ویروس کرونا در جهان، اهمیت نقش رسانه ها در حفظ سلامت فردی و عمومی هر چه بیشتر آشکار شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: این وضعیت ایجاب می کند که رسانه ها برنامه ریزی دقیق و هوشمندانه ای برای پاسخ به دغدغه های مردم در حوزه سلامت داشته باشند.

وی گفت: همه رسانه ها و به ویژه صدا و سیما مسئولیت سنگینی در تقویت نظام سلامت کشور بر عهده دارند و همان طور که مساله هواشناسی وارد مقوله بخش خبر در رسانه ها شده است؛ باید حوزه سلامت نیز در برنامه های آنها جایگاه خود را پیدا کند.

آقامحمدی با تاکید بر اینکه هیچ چیز ، از سلامت جامعه مهم تر نیست، اهمیت مساله پیشگیری را در این زمینه یادآور شد و اظهار داشت: همواره پیشگیری بهتر از درمان است و به همین دلیل، باید در برنامه های خبری و رسانه ای، اطلاعات و آگاهی عمومی نسبت به حوزه های پزشکی و مساله سلامت عمومی تقویت شود.

رییس کارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت بیماری کرونا در بخش دیگری از سخنانش، به وضعیت اشتغال و بیکاری در کشور در شرایط کنونی پرداخت و گفت: در وهله اول، باید اطلاعات جامع شغلی از همه افراد جامعه داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با این اطلاعات سیاستگذاری کنیم.

وی افزود: امروز باید ببینیم چند درصد شغل های رسمی و غیر رسمی در فضای کرونایی کشور آسیب دیده و چه شغل هایی فعال شده اند و بر اساس اطلاعات جامع، برای همه این گروهها برنامه و هدف داشته باشیم.

آقامحمدی همچنین با اشاره به اینکه بررسی ها نشان می دهد جمعیت ایران تا سال ۲۰۴۰ میلادی وارد دوره پیری خواهد شد، تصریح کرد: برای همین، باید از جمعیت جوان فعال کنونی کشور نهایت بهره برداری را داشت. جمعیت جوان کشور یک موهبت است و باید با فعال کردن این طیف جمعیتی به تولید ثروت در کشور بپردازیم.

در ادامه نشست، «عیسی منصوری» معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: ایران از لحاظ آماری در دنیا بسیار قوی محسوب می شود اما مشکل ما در بخش منابع این آمارهاست زیرا در آمار کشور مبنا بر خود اظهاری افراد است در حالی که باید به سمت ثبت آمار و داده های دقیق حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه حدود ۶۱ میلیون نفر در ایران در سن کار قرار دارند؛ افزود: باید با اطلاعات دقیق برای به فعال سازی این میزان جمعیت برنامه ریزی داشته باشیم. در این مسیر، وزارت کار، سامانه ملی اشتغال ایرانیان به نشانی lmia.mcls.gov.ir را فعال کرده است که در آن اطلاعات شغلی همه افراد به صورت دقیق ثبت و بارگذاری می شود.

معاون وزیر کار با تشریح ابعاد و ویژگی های این سامانه تصریح کرد: با راه اندازی چنین سامانه ای می توان امیدوار بود که اطلاعات شغلی دقیقی از همه شهروندان کشورمان داشته باشیم.

منصوری با بیان اینکه با آغاز به کار سامانه ملی اشتغال ایرانیان، اطلاعاتی دقیق و مسنجم در اختیار مردم و سیاستگذاران در جهت اتخاذ سیاست های دقیق برای توسعه اشتغال و کنترل بیکاری صورت می گیرد، گفت: اطلاعات شغلی همه افراد از ۱۵ تا ۶۰ سال در مرحله اول در این سامانه به صورت دقیق بارگذاری می شود.

وی افزود: با راه اندازی این سامانه نظام اطلاعات بازار کار کشور تقویت می شود و به کمک آن می توانیم در میان مدت و بلندمدت به توسعه نظام اطلاعاتی مورد نظر دست یابیم.

منصوری اضافه کرد: اگر بتوانیم این مرحله از اطلاعات شغلی را دقیق انجام دهیم آنگاه می توانیم برنامه ریزی خوبی برای توسعه شغل و کارآفرینی در کشور داشته باشیم.

معاون وزیر کار با اشاره به اینکه یکی از خلاهای موجود در حوزه کارآفرینی در کشور، فقدان اطلاعات و داده‌های ‌دقیق است، گفت: سامانه ملی اشتغال ایرانیان این فرصت را برای افراد جویای کار و کارفرمایان فراهم می کند تا مشاغل و نیروهای مورد نیازشان را پیدا کنند و در جای لازم به کار گیرند.

وی افزود: این سامانه همچنین به سنجش صلاحیت علمی و تخصصی افراد در حوزه کار کمک می کند به این شکل که هر فرد جویای کار تخصص و حرفه شغلی اش را ثبت می‌کند و متناسب با این تخصص، کارفرما می تواند نیروی مورد نیاز خویش را به راحتی بکار گیرد.

معاون وزیر کار خاطرنشان کرد: در فاز اول فعالیت این سامانه ، اطلاعات شغلی همه افراد اعم از افراد شاغل، بیکار و جویای کار ثبت خواهد شد.

وی به همین دلیل از همه مردم خواست با وارد کردن اطلاعات شغلی خود، به راه اندازی هر چه بهتر این سامانه کمک کنند.

منصوری با بیان اینکه چنین سامانه هایی در دنیا در یک دوره زمانی چندین ساله به نتیجه می رسد، گفت: این کار را ما از زمان اجرای برنامه سوم توسعه (۱۳۸۳ – ۱۳۷۹) در ایران شروع کرده ایم و با تلاش های شبانه روزی در دو سال اخیر، این سامانه امروز به بهره برداری می رسد.

Please follow and like us:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن