رفتن به نوار ابزار
اجتماعی
موضوعات داغ

به بهانه چهلمین گرامیداشت دفاع مقدس؛ نگاهی متفاوت به هشت سال مقاومت، بقلم: محمد نوری ممبینی

 

به گزارش آوای کارون، همان‌گونه که انقلاب اسلامی با رهبری حضرت امام خمینی(س) به پیروزی رسید، در دوران دفاع مقدس نیز با رهنمودهای ایشان ادامه یافت و آن‌چه حاصل گردید دستاوردی عظیم بود؛ زیرا در دویست سال گذشته، برای اولین بار بود که ایران در جنگی نابرابر حتی یک وجب از خاک خود را از دست نداد.

جنگ برکات زیادی داشت که بارها در این خصوص صحبت‌های زیادی شده است از جمله: خودباوری، دستیابی به پیشرفت‌های دفاعی، استقلال خواهی و …اما در جنگ آثار مخربی وجود داشت که به مهمترین اثر آن به صورت گذرا نگاهی خواهیم انداخت.

بر اساس آمارهای استخراج شده از جمعیت ۳۶ میلیونی ایران در آن دوران، کمتر از ۲.۵ درصد جمعیت به مقابله با دشمن در خط مقدم پرداختند که از مجموع آنها حدود ۲۲ درصدشان به فیض شهادت نائل آمدند (حدودا نیم درصد جمعیت کشور).

با نگاهی به آمارهای ارائه شده در فوق متوجه می‌شویم که فداکارترین و مخلص‌ترین نیروی انسانی کشور، همان افرادی می‌باشند که در راه سرافرازی وطن، از عزیزترین چیز که همانا جان خود می‌باشد گذشتند.

در همان زمان نیز، بسیاری نه تنها به دفاع نپرداختند بلکه به دنبال کسب منافع خود شدند؛ عده‌ای برای تحصیل به خارج از کشور رفته، عده‌ای فقط مشغول پشت جبهه‌ها شدند، عده‌ای به دنبال کسب منفعت از شرایط کشور بوده و … که بعد از دوران جنگ خود را وارد کارزار کردند.

وقت جنگ آمد تماشاگر شدند

صلح آمد لاله‌ی پرپر شدند

بسیاری از مشکلات کنونی کشور، به دلیل کمبود مدیرانی است که در راه سرافرازی کشور و مردم از همه‌ چیز خود بگذرند تا آسیب کمتری به مردم وارد شود. اکنون بسیاری از کسانی که در آن دوران به هر دلیل خود را از میدان جنگ دور کرده همچنان عهده‌دار مسئولیت‌های کلان کشور می‌باشند و آن عدم همراهی در دوران جنگ، در عهده‌داری مسئولیت‌های فعلی نیز مشهود است و حتی از آن جاماندگان از قافله شهدا نیز، کمترین مسئولیت‌های اجرایی کشور را دارا هستند.

همین امر باعث گردید که در بسیاری از جوانب، کشور به آن پیشرفت‌هایی که مورد نظر بود نرسد.

انسان‌های وطن‌پرست شایسته‌ای که از همه‌ی دلبستگی‌ها، خود را رها کردند همان‌هایی هستند که معتقد به برقراری عدالت بودند، همان‌هایی بودند که در جوانی، خود را سپر میهن کرده تا وجبی از خاک از دست نرود.

جای خالی آن‌ها در حال حاظر در بدنه اجرایی کشور، به شدت حس می‌شود؛ همان‌هایی که‌ فرمانده جوانش قابلیت اداره یک کشور را در حال حاضر داشت. و اینگونه شد که کشور با کمبود مدیران دارای اهلیت به این مرحله رسیده است.

آری ویران کننده‌ترین ویرانی جنگ، از دست رفتن وطن پرست‌ترین‌ها بود.

Please follow and like us:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن