رفتن به نوار ابزار
اجتماعی
موضوعات داغ

در راستای حفاظت از محیط زیست و کاهش هزینه ها   انتقال سیال از یک دکل حفاری به دستگاه دیگر با کاربست یک راهکار ابداعی

 

کارکنان عملیاتی و سیالات شرکت ملی حفاری ایران در راستای حفاظت از محیط زیست، کاهش هزینه ها و شتاب بخشی در حفاری یک حلقه چاه با کاربست راهکار ابداعی نسبت به انتقال سیال از یک دکل حفاری به دستگاه دیگر اقدام کردند.

 

به گزارش آوای کارون مدیر پروژه حفاری طرح توسعه میدان نفت شهر در شرکت ملی حفاری ایران در این باره توضیح داد: در جریان حفاری و تکمیل چاه شماره ۲۲ در این میدان نفتی با دکل حفاری ۳۵ فتح بخشی از سیال حفاری (پایه آبی) به روال معمول در مرحله تکمیل چاه از چرخه عملیاتی خارج شد.

 

مهندس غلامرضا آل محمود افزود: با توجه به برنامه ریزی حفاری چاه شماره ۲۵ همکاران روی این اندیشه که به چه نحو این سیال را بدون دور ریز به چرخه عملیات بازگردانند تمرکز و شیوه های مختلف را مدنظر قرار دادند.

 

وی اظهار کرد: در این ارتباط پیشنهادات متعدد ارایه که در هم افزایی و بررسی فنی ، جابجایی سیال از طریق خط لوله آب غیر شرب (صنعتی) در دستور کار قرار گرفت و این کار در یک فرصت محدود با موفقیت محقق گردید.

 

آل محمود گفت: در اجرای این کار مقدار ۲۲۰ بشکه سیال حفاری با وزن ۱۱۵ پوند و ۶۳۰ بشکه حفاری با وزن ۷۰ پوند از محل دستگاه حفاری ۳۵ فتح به مخازن سیال دستگاه ۴۸ فتح در فاصله حدود دو کیلومتر انتقال تا در عملیات حفاری و تعمیر چاه ۲۵ از آن استفاده بهینه به عمل آید.

 

مدیر پروژه حفاری طرح توسعه میدان نفت شهر در شرکت ملی حفاری ایران افزود: این شیوه در جای خود علاوه بر حفاظت از محیط زیست و شتاب بخشی در عملیات حفاری با توجه به مدت زمان که صرف ساخت سیال می شود، از نگاه اقتصادی نیز بیش از دو میلیارد ریال صرفه جویی در برداشت.

 

شرکت ملی حفاری ایران در زمان حاضر حفاری پنج حلقه چاه نفت شامل یک حلقه توسعه ای و چهار حلقه تعمیری تکمیلی را با بکارگیری سه دستگاه حفاری سنگین در میدان نفت شهر در حوزه عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی در دست اجرا دارد.

 

پروژه نگهداشت و افزایش تولید میدان نفتی نفت شهر در استان کرمانشاه از پروژه های توسعه ای وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران است به صورت EPD/EPC توسط ملی حفاری اجرا می شود.

Please follow and like us:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن