رفتن به نوار ابزار
اجتماعی
موضوعات داغ

هفتم آبان فرصتی برای تجلیل از کارکنان صنعت نفت در حادثه فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید 

 

 

هفتم آبان ماه سالروز فوران و آتش سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید فرصتی برای تجلیل از حماسه آفرینی های کارکنان صنعت نفت است که در پی وقوع این حادثه با بسیج امکانات، همتی بلند و عزمی جزم نهایت توان خود را برای مهار این چاه که در نوع خود کم نظیر بود، به کار گرفتند.

 

به گزارش آوای کارون به نقل از روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران در روز این حادثه تلخ، زنده یاد فرزاد ارزانی و زنده یاد محمد سلیمی دو تن از مردان خستگی ناپذیر و بی ادعای صنعت نفت جان به جان آفرین تسلیم و نشان دادند که سختکوشان این صنعت در راه اعتلای کشور مردانه تا پای جان ایستاده اند.

 

کارشناسان و صاحبنظران نفتی حادثه فوران و آتش سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید در گستره عملیاتی مناطق نفتخیز جنوب را در نوع خود با توجه به فشار و شرایط مخزن کم نظیر ارزیابی کردند که هنگام حفاری این چاه در هفتم آبان ماه سال ۱۳۹۶ اتفاق افتاد.

 

فوران ها بسته به فشار، دما، سیال، حجم گاز و موقعیت جغرافیائی محل چاه متفاوت و از پیچیدگی خاصی برخوردارند و برای کنترل فوران هر چاه نیاز به برنامه ریزی و بسیج امکانات و تجهیزات منحصر به همان فوران است، هر چند در تعاریف شیوه مهار مشابهت دارد و به هم نزدیک است.

فوران و آتش سوزی چاه ۱۴۷ با توجه به فشار بالای گاز میدان نفتی رگ سفید از جمله حوادثی بود که در نوع خود منحصر به فرد و مهار آن نیازمند محاسبات دقیق مهندسی، دانش فنی و کارشناسان و کارکنانی کارآزموده و مجرب بود که متخصصان صنعت نفت به خوبی توانستند در نتیجه هم افزایی و بکارگیری ظرفیت های موجود از نظر توان عملیاتی و پشتیبانی به نحو مطلوب به آن عینیت بخشند.

 

در این روز متخصصان صنعت نفت با تشکیل کمیته بحران و بسیج تجهیزات و امکانات لازم و هم‌ افزایی پیوسته عملیاتی، پشتیبانی و سایر بخش‌ های شرکت‌های ملی مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری و با نظارت مستقیم وزیر نفت و مدیران و مسئولان شرکت ملی نفت ایران عملیات مهار و کنترل چاه در دستور کار قرار گرفت و پس از ۵۸ روز تلاش مداوم و شبانه روزی چاه سرکش در پنجم دی ماه ۹۶ مهار و ایمن سازی شد.

صنعت حفاری در جهان در ردیف صنایع پرخطر و توام با ریسک بالا است و هر چند رعایت استانداردها، ضوابط و مقررات ایمنی در این صنعت در پیشگیری و یا کاهش حوادث بسیار موثر است اما با این اوصاف با توجه به شرایط و رفتار چاه ‌های نفت و گاز بروز حوادث در ستیز با طبیعت ناشناخته اجتناب ناپذیر می باشد.

 

فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید اولین و آخرین فوران در صنعت نفت جهان نبوده و نیست و این صنعت هر از چند گاه شاهد بروز فوران های ناشی از نشت نفت و گاز به هنگام حفاری است که بیشتر این فوران ها پیش از هر گونه مخاطراتی در محیط کار مهار و مواردی نیز از کنترل خارج و حادثه آفرین می شود.

 

مهارگران صنعت نفت در عملیات مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید همزمان دو شیوه بستن چاه از سطح و کشتن آن از عمق را با استفاده از چاه انحرافی در دستور کار قرار دادند و در این عملیات پیچیده فنی با وجود به کارگیری راهکارهای کلاسیک، ابداعی و ابتکاری عملیات مهار از سطح میسر نشد و در نهایت این عملیات با هدایت متخصصان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران و به کارگیری دستگاه حفاری ۹۳ فتح پس از ۳۴ روز حفاری مستمر سرانجام در عمق مورد نظر در ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه شامگاه پنجم دیماه شعله چاه سرکش ۱۴۷ به طور کامل خاموش شد.

 

این موفقیت که در سایه همدلی و انسجام نیروهای متخصص صنعت نفت بدست آمد بار دیگر توان، تخصص و تجربه کم‌نظیر مهارگران ایرانی را در کنترل فوران چاه های پرفشار به رخ کشید و این حماسه در روز شمار صنعت نفت ماندگار گردید.

 

 

Please follow and like us:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن