رفتن به نوار ابزار
اجتماعی
موضوعات داغ

مجلس یازدهم هرچه سریع تر افزایش تعداد نمایندگان را رقم بزند

به گزارش آوای کارون،مجتبی یوسفی،سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی می گوید برای اینکه شائبه سیاسی کاری شکل نگیرد مجلس یازدهم هر چه سریع تر تکلیف افزایش تعداد نمایندگان را با کار کارشناسی مشخص کند.
مجتبی یوسفی

مجتبی یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ضرورت افزایش تعداد نمایندگان در مجلس، گفت: طبق قانون اساسی هر ۱۰ سال باید بر تعداد نمایندگان از دو بُعد جمعیت و تغییر حوزه های انتخابیه افزوده شود، در واقع با این کار گردش نخبگان در مجلس رقم می خورد اما دولت دو دهه است که مانع انجام این کار شده است.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از آنجایی که در شرایط کنونی نظارت حساس تر می شود با افزایش تعداد نمایندگان نیروی کارشناسی بیشتری در مجلس حاضر شده و می توان با دقت بیشتری امور را دنبال کرد.

وی با تاکید براینکه افزایش تعداد نمایندگان نیازی است که ضرورت آن، این روزها بیشتر احساس می شود، ادامه داد: نباید تاخیر دو دهه ای در افزایش تعداد نمایندگان رخ می داد، مجلس باید مانع ادامه این روند شود عدم افزایش تعداد نمایندگان باعث ایجاد تعارضات جدید در کشور شده است.

این نماینده مجلس بیان کرد: در واقع وزارت کشور با عدم برنامه ریزی در تقسیمات کشور و سیاست گذاری به ایجاد تعارضات در کشور کمک کرده است.

یوسفی تاکید کرد: با کار کارشناسی می توان مانع از این شد که موضوع افزایش تعداد نمایندگان به مسئله اجتماعی و امنیتی تبدیل شود، چرا که در برخی حوزه های انتخابیه تقسیمات کشوری ۸ سال طول کشیده و مردم را دچار چالش های متعدد کرده است، نمونه این موضوع در مرز اهواز و شهرستان کارون اتفاق افتاده و مطمئنا در سایر نقاط کشور نیز شاهد سهل انگاری در تقسیمات کشوری هستیم و موضوع را به مسئله سیاسی، امنیتی و اجتماعی تبدیل کرده اند.

وی گفت: باید هر چه زودتر و تا زمانی که فرصت هست به موضوع افزایش تعداد نمایندگان ورود کرد، نباید با نزدیک شدن به انتخابات مجلس نسبت به افزایش تعداد نمایندگان ورود کرد چرا که شائبه سیاسی کاری در کشور قوت می گیرد اکنون که مجلس یازدهم در ابتدای راه است باید افزایش تعداد نمایندگان را در قالب طرح یا لایحه دنبال کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی دویست و هفتاد نفر است و از تاریخ همه پرسی سال یک هزار و سیصد و شصت و هشت هجری شمسی پس از هر ده سال، با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر بیست نفر نماینده می تواند اضافه شود.

زرتشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده و مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعاً یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هرکدام یک نماینده انتخاب می کنند. محدوده حوزه های انتخابیه و تعداد نمایندگان را قانون معین می‌کند./

Please follow and like us:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن