موضوعات داغ

«رقابت سیاسی» در امتداد خیابان انتخابات

رقابت سیاسی» در امتداد خیابان انتخابات

خیابان انقلاب اهواز در فصل انتخابات به بزرگترین نمایشگاه فعالیت‌های سیاسی تبدیل می‌شود و به همین دلیل به خیابان انتخابات معروف است.

«رقابت سیاسی» در امتداد خیابان انتخابات

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، اولین چراغ قرمز بعد از فلکه سه راه خرمشهر را که بگذری، شور و شوق انتخابات شروع می‌شود، بنرهای داوطلبان انتخابات با فاصله کوتاهی چهره شهر را مزین کرده و ستادهای انتخاباتی به فراخور ذائقه خود با نصب سیستم صوتی در کنار ستادها، سرودهای حماسی پخش می کنند، طرفداران نیز برای اعلام حمایت از کاندیدای خود اطراف هر کدام از ستادها را شلوغ کرده اند.

حامیان برخی نامزدهای انتخاباتی گاهی با مشاعره به زبان عربی، دعوت از شخصیت‌های مهم سیاسی و اجتماعی برای سخنرانی فضای ستاد را گرم کرده بودند و بعضی طبق رسم و رسومات رایج در منطقه که برای عزیزی یزله می‌کنند بساط یزله و خوش و بش راه انداخته بودند.

گره‌های ترافیکی خیابان از جمعیت و تعدد خودروهایی که در کنار ستادها پارک کرده‌اند  یکی پس از دیگری باز و بسته می‌شوند گاهی هم سبز شدن چراغ راهنما سبب می‌شود خیابان نفسی تازه کند اما صدای ممتد بوق‌ ماشین‌ها گوش هر رهگذری را کلافه کرده است.

مرتب کردن صندلی‌های فایبر گلاس،  در دو ردیف موازی در کنارستادهایی که فضای کوچکتری نسبت به بقیه ستادها دارند و نشستن ریش‌سفیدان روی آن‌‌ها جلوه خاصی به چانه‌زنی‌های سیاسی داده است، اما خدا می‌داند آیا گوش سیاست خود را بدهکار  مشاوره این بزرگان می‌داند یا فقط رأی آن‌ها را می‌‌خواهد؟

خیابان انقلاب

فقط چند قدم تا روز انتخابات مانده است و نامزدها آنچه در بساط داشته‌اند برای حامیان رو کرده‌اند، اینجا خیابان انقلاب اهواز است، خیابانی که نزد سیاسی‌ها به خیابان انتخابات معروف است و انتخابات فصل‌ رونق گرفتن این خیابان  را رقم می زند، تا یک رویداد سیاسی علاوه بر شلوغی، ترافیک و نشست های شبانه حتی بر میزان روشنایی خیابان تاثیرش را بگذارد.

اینجا جایی است که ساکنان پیرامون آن در تقسیم‌بندی طبقانی در گروه مناطق کم برخوردار قرار می‌گیرند، اما به نظر می‌رسد مغزهای برخورداری دارند شاید نتوان سطح علمی آن ها را حدس زد اما زمانی که پای صحبت تحصیلکردگان مناطق کم‌برخوردار بنشینیم به قسمت نوستالژی داستان محل زندگی اولیه آن‌ها که می‌رسیم  رد پای شلنگ‌آباد،کمپلو، لشکرآباد و… را در کودکانه‌های آن‌ها می‌بینیم و همین کم برخورداری کافی است که مردم این مناطق در هر انتخاباتی به امید تغییر،  ترافیک صف‌های شعب اخذ رأی را بالا ببرند.

اکنون تحصیلکردگان این مناطق پس از فارغ التحصیلی اغلب در رشته مرتبط تحصیلی خود نه کاری پیدا کرده‌اند و نه شرایط اقتصادی اجازه داد در مقاطع تحصیلی بالاتری درس بخوانند اما وقتی حرف از شلوغی خیابان انقلاب می‌زنیم جوانان منطقه پای ثابت ستادها هستند.

گله جوانان ستادهای انتخاباتی

پای صحبت‌های جوانان اطراف ستادها که بنشینی هر کسی بر حسب شرایط زندگی‌اش گله‌ای دارد یکی حامی کاندیدایی است، دیگری حرف از انتخاب بین بد و بدتر می‌کند و عده‌ای به دنبال انتخاب هوشیارانه هستند و معتقد هستند این بار باید درست انتخاب کرد.

دانش آموز تیزهوش دیروز، دستفروش امروز

سجاد بوالش ساکن منطقه عین دو است ۲۱ سال بیشتر سن ندارد، وی می‌گوید: در این هفته که تبلیغات نامزدها شروع شده  اغلب به همراه دوستان خود از نشست‌های سیاسی که در ستاد کاندیداها در خیابان انقلاب برگزار می‌شود استفاده می‌کند، سجاد تا مقطع دیپلم در مدرسه تیزهوشان درس خوانده اما وضعیت اقتصادی خانواده اجازه نداد سجاد درس خود را ادامه دهد تا آنجایی که وی مجبور می‌شود از طریق دست‌فروشی کمک حال پدر باشد.

از سجاد سوال می‌کنم در انتخابات شرکت می‌کند؟ پاسخ می‌دهد: یکی از کاندیداها را می‌شناسم، خانواده مقید و تحصیلکرده‌ای دارد گفتم به آن رأی بدهم بلکه وضعیت ما بهتر شد و توانستم تحصیلاتم را ادامه دهم.

۴ سال وعده دروغ

محمدرضا شهروند دیگری که ساکن منطقه کمپلو شمالی است  ۳۱ سال سن دارد، چند سالی است که با سرمایه مشترک خود و دوستانش تولیدی کوچک مبلمان سازی راه‌اندازی کرده‌اند، وی می‌گوید: نه شغل دولتی دارم که ترس داشته باشم آن را از دست بدهم  نه مدیون کسی هستم که برای گفتن مشکلات احتیاط کنم، قصد نداشتم در انتخابات شرکت کنم اما وقتی تبلیغات کاندیداها را بر سر در و دیوار شهر دیدم نظرم تغییر کرد، نباید اجازه داد هر کسی وارد مجلس شود اهوازی‌ها خاطرات خوبی از عملکرد نمایندگان مجلس ندارند، ابتدایی‌ترین مطالبات ما تبدیل به آرزو شده است.

دروغ برخی از نمایندگان آنقدر واقعی است که مردم ساده آن را باور می‌کنند و به آن‌ها رأی می‌دهند ۴ سال گذشته به همه جوانان وعده کار، ازدواج آسان، شهر زیبا، و… دادند ۴سال گذشته ۲۷  سالم بود و اکنون ۳۱ سال با سرمایه خودم و دوستانم و قرض و وام به سختی تولیدی راه انداختیم که آن‌هم در حال ورشکستگی است چرا که بازار راکد است و قدرت خرید مردم پایین آمده است.

مسافرکشی با مدرک کارشناسی ارشد

سعید فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد است اما پس از کار کردن مقطعی در چند جا  و بیکار شدن مکرر  تصمیم گرفته است از طریق مسافرکشی زندگی خودش را بچرخاند وی خطاب به من می‌گوید: به نظر شما برای من که با مدرک ارشد مسافرکشی می‌کنم انگیزه‌ای برای شرکت در انتخابات می‌ماند؟ من کار دولتی نمی‌خواهم! کار  بماند برای اطرافیان مسؤولان و نمایندگان!  اما حداقل وقتی دنبال وام و سرمایه‌ای هستیم که شغلی برای خودمان ایجاد کنیم این قدر جوانان را  اذیت نکنند دو سال به دفتر یکی از نماینده‌ها برای راه‌اندازی کاری مراجعه کردم و طی این دو سال فقط وعده شنیدم!

چرا خیابان انقلاب انتخاباتی تر  است؟

خیابان انقلاب در منطقه ۶ شهرداری واقع شده است و این منطقه یکی از مناطق بزرگ و پرجمعیت اهواز است که علاوه بر جمعیت خالص شهری، جمعیت مناطق حاشیه نشین زیادی را شامل می‌شود که اگر دو سوم این جمعیت شرایط رأی دادن را داشته باشند  قطعاً  این حجم از جمعیت سبد رأی آوری خوبی برای کاندیداها خواهد داشت.

دوم اینکه از آنجایی که در جامعه ما به ویژه خوزستان  کارایی احزاب فقط در زمان انتخابات است، احزاب از فعالیت تشکیلاتی برای به قدرت رسیدن بهره چندانی نمی‌برند لذا رشد سیاست‌زدگی در مناطق کم برخوردار و حاشیه نشین در زمان انتخابات به اوج خود رسیده  و این مناطق منبعی برای تأمین آرای نمایندگان و به نوعی بهشت انتخاباتی کاندیدهای  قلمداد می‌شود.

۹۰ درصد کاندیداهای شاخص در این خیابان ستاد دارند

قطعاً کار سیاسی به عقل اقتصادی نیز نیاز دارد و اغلب کاندایداها به این دلیل محل ستادهای خود را در مناطق کم برخورداری مانند خیابان انقلاب انتخاب می‌کنند تا اجاره بهای کمتری برای ستادها پرداخت کنند.

مطالبات مردم و استقبال از انتخابات

قطعاً در جامعه به ویژه در مناطق کم برخوردار  لایه‌های گوناگونی از  مطالبات وجود دارد  که سبب می‌شود بخش بزرگی از جامعه پای صندوق‌های رأی بیایند تا انتخاب از مسیر واقعی خود خارج نشود  از طرفی نمی‌توان از میزان رأی دهی جامعه به گروه‌های سیاسی و تاثیر آن‌ها در بالا بردن مشارکت سیاسی مردم غافل ماند.

اما حضور و حمایت بزرگانی که از پایگاه اجتماعی بالایی نزد عموم برخوردارند در گرم نگه داشتن تنور انتخاباتی تاثیر بسزایی دارد  و از عوامل مهم دعوت به مشارکت مردم در انتخابات است به ویژه که اگر نامزد انتخاباتی مورد حمایت بزرگان باشد.

اگر چه الگوی رأی‌دهی مردم در انتخابات همیشه از مسائل چالش‌برانگیز در دوره‌های گذشته بوده  و اغلب مشخص نیست مردم براساس چه مولفه‌ای پای صندوق‌ رأی حاضر می‌شوند و اینکه  رأی‌دهی مردم براساس گرایش‌های سیاسی یا حزبی است یا براساس نیازهای معیشتی محل بحث و گفت‌وگو بوده است

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن