موضوعات داغ

فرشته هایی به نــام مُـعلّم

 

معلمان آموزش و پرورش استثنایی استان خوزستان نیز همانند دیگر همکارانشان در کشور در ایام تعطیلی مدارس بر اثر شیوع بیماری کویید ۱۹ اجازه توقف فرآیند آموزش را ندادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آوای کارون، انتشار بیماری کویید ۱۹ کشور را در شرایط سخت و پیچیده ای قرار داد اما این مرارت ها،  “مسئولیت پذیری و تعهد”  آموزگاران، دبیران و مدیران کشورمان را کمرنگ نکرد. آنان که در روزهای پیش از شیوع ویروس کــرونا در بطن مدرسه فعال بودند، امروز مرزهای بودنشان رنگ، حجم و وسعتی دیگر یافته است و با اشتیاقی تمام نشدنی هنر معلمی را به سانِ اثــری ماندگار در جای جای ایران عزیز اسلامی و در میان روستاهای دور افتاده و مناطق حاشیه ای و محروم نــشر می دهند تا به شاهرگ های حیاتِ تعلیم و تربیت جــانی تازه ببخشند.

 

استمرار آموزش به صورت مجازی و در شرایط کرونایی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه در مقایسه با دانش آموزان عادی با محدودیت هایی همراه است و این محدودیت ها معلمان دانش آموزان استثنایی را بر آن داشته است تا از روش هایی جایگزین برای آموزش این دانش آموزان استفاده کنند.

 

پیمودن ۱۵ کیلومتر راه برای آموزش دانش آموز نابینا

 

فرزانه زحمتی، معلم مدرسه استثنایی مدرسه شهید امیدی شهرستان شوشتر است. او چهار دانش آموز روشندل را از زمانی که در دوره پیش دبستانی تحصیل می کردند، تحت پوشش آموزش های خود دارد. سه دانش آموز این معلم شهرستان شوشتر نابینا و یکی نیز دارای مشکل کم بینایی است. صادق یکی از دانش آموزان خانم زحمتی است که در پایه اول دبستان درس می خواند و نسبت به دیگران نیازمند توجه بیشتری است برای همین فرزانه زحمتی در این روزهایی که مدارس تعطیل است، ۱۵ کیلومتر را با وسیله شخصی اش طی می کند تا به خانه صادق که در روستای حاج منعم از توابع شهرستان شوشتر است، برسد و با او خط بریل تمرین کند و دروسی مانند ریاضی و فارسی و علوم که نیاز به آموزش حضوری دارد را به او تعلیم دهد تا صادق نیز همانند یک دانش آموز عادی از “عدالت آموزشی” محروم نشود و  نور دانش همچنان بر دنیای کودکانه اش بتابد.

 

حسِ مــادری به دانش آموزان استثنایی

 

زحمتی به الــفبا گفت که معلم نیز همانند مـادر است. مادری که دلش می خواهد برای تعلیم و تربیت دانش آموزان از جانش مایه بگذارد. زحمتی گفت: دانش آموزان با نیازهای ویژه حس دلپذیری به معلم می دهند و من خیلی دوستشان دارم. اما یکی از مشکلاتی که در خصوص تعلیم و تربیت این دانش آموزان وجود دارد مشکل چند پایه بودن است که گاه به معلم اجازه نمی دهد فعالیت های فوق برنامه و جانبی را برای آنان انجام دهد.

 

آموزش والدین از دیگر فعالیت های معلمان استثنایی

 

او با بیان اینکه “آموزش به والدین دانش آموزان با نیازهای ویژه”  نیز از فعالیت هایی است که یک معلم آموزش استثنایی باید انجام دهد، اضافه کرد: ارائه آموزش به والدین در شرایط کنونی این فرصت را در اختیار ما قرار می دهد که برخی آموزش ها را که از طریق مجازی قابل انجام است، در اختیار دانش آموزان قرار دهیم.

 

 

معلمی که دانش آموزان ناشنوا را در خانه تعلیم می دهد

 

نفسیه زمانی، نیز معلم مدرسه شهید امیدی شهرستان شوشتر است که ۵ دانش آموز با نیازهای ویژه شنوایی را تحت پوشش تعلیم و تربیت دارد. او به الــفبا گفت: صبوری، ایثار و گذشت را از همکاران و مدیر خوبِ مدرسه اش که دارای سابقه ای طولانی در آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه هستند، فرا گرفته است.

 

او در این شرایط که مدارس به دلیل مقابله با ویروس کرونا تعطیل شده اند و امکان آموزش حضوری وجود ندارد، دانش آموزان را به صورت نوبتی و با رعایت پروتکل های بهداشتی به منزل شخصی اش دعوت می کند و به آنان “عشق، مــهر و دانش” هدیه می دهد.

 

عشق وصف نــاپذیر معلمان استثنایی برای تعلیم دانش آموزان با نیازهای ویژه

 

نفیسه زمانی که کار کردن با دانش آموزان با نیازهای ویژه را با ” عشقی وصف ناپذیر” ادامه می دهد، به الفبا گفت: در شرایط کنونی برخی از دروس هستند که می توان آنها را از طریق فایل های صوتی و تصویری با کمک والدین به دانش آموزان با نیازهای شنوایی تدریس کرد. اما برای تدریس دروسی مثل ریاضی و علوم نیاز به حضور فیزیکی است. چون ممکن است دانش آموزان به روش های مجازی به خوبی این درس ها را درک نکنند. از این رو از والدین دانش آموزان خواهش کردم که فرزندشان را برای آموزش به منزلم بفرستند و با برنامه ریزی هایی که انجام می دهم به صورت تک تک پذیرای آنها هستم.

 

معلمان آموزش و پرورش استثنایی استان خوزستان نیز همانند دیگر همکارانشان در کشور در ایام تعطیلی مدارس بر اثر شیوع بیماری کویید ۱۹ اجازه توقف فرآیند آموزش را ندادند و به روش های مختلفی تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه را استمرار می بخشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن